Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą, nawrotową chorobą skóry, która jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry w populacji dziecięcej, ale dość często występuje też u dorosłych. Charakteryzuje się swędzeniem, suchą skórą i zmianami zapalnymi. W tym artykule omówimy najczęstsze objawy AZS oraz skoncentrujemy się na skutecznych metodach leczenia tej dolegliwości.

Objawy – atopowe zapalenie skóry

Jednym z najczęściej występujących objawów atopowego zapalenia skóry jest świąd. Swędzenie przy AZS potrafi być bardzo dokuczliwe, prowadzi do drapania, co powoduje pogorszenie stanu skóry i powoduje infekcje.

Osoby z AZS często doświadczają suchej skóry, która może być łuszcząca się i szorstka w dotyku. Skóra może być również bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, takich jak detergenty czy zmiany temperatury.

Atopowe zapalenie skóry może także powodować pojawianie się wyprysków na skórze, które mogą mieć różne formy, takie jak zaczerwienienia, bąble, strupki czy pęknięcia skóry. Wypryski są najczęściej obecne na twarzy, rękach, łokciach i kolanach.

Czy można wyleczyć atopowe zapalenie skóry?

Atopowego zapalenia skóry nie da się wyleczyć, ale można zmniejszać i łagodzić jego objawy. Atopowe zapalenie skóry może utrzymywać się przez całe życie z okresami remisji i zaostrzeń. Istnieje wiele metod, które mogą pomóc złagodzić objawy i poprawić jakość życia osób z tą dolegliwością. 

Jak leczyć AZS?

Do skutecznych metod działania w przypadku atopowego zapalenia skóry należą:

  • Nawilżanie skóry
  • Unikanie drażniących czynników: Unikaj kontaktu z substancjami, które mogą podrażniać skórę, takimi jak silne detergenty, perfumy czy wyprane tkaniny.
  • Stosowanie hipoalergicznych produktów do pielęgnacji skóry.
  • Leki przeciwhistaminowe
  • Leki przeciwzapalne: W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwzapalnych, takich jak kortykosteroidy, w celu zmniejszenia stanu zapalnego skóry i łagodzenia objawów AZS.

Różne stopnie nasilenia AZS

Pamiętaj, że każdy przypadek AZS jest inny, bo stopnie nasilenia objawów mogą się bardzo różnić. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia diagnostyka, ocena i skuteczny plan leczenia. Jeśli zastanawiasz się, co sprawdzi się u Ciebie lub Twojego dziecka, umów się na konsultację.

Jeśli szukasz dermatologa w Śremie, Skórzewie, Poznaniu lub Środzie Wielkopolskiej, zajrzyj na odpowiednie podstrony!