Skóra łuszcząca – przyczyny, pielęgnacja i sposoby zapobiegania

Skóra łuszcząca to problem, który może dotyczyć zarówno twarzy, jak i całego ciała. Najczęściej związany jest z nadmierną suchością skóry, jednak może mieć różne podłoża i objawiać się w odmienny sposób.

Czym jest skóra łuszcząca?

Łuszczenie się skóry to proces, podczas którego wierzchnia warstwa naskórka (martwe komórki) złuszcza się w sposób nadmierny i widoczny. W normalnych warunkach nasza skóra stale się odnawia – stara warstwa naskórka naturalnie złuszcza się, a pod nią powstają nowe komórki. Gdy proces ten ulega zaburzeniu i staje się bardziej intensywny, dochodzi do widocznych „płatków” lub drobnych suchych skórek na powierzchni ciała czy twarzy.

Główne przyczyny łuszczenia się skóry

  1. Sucha skóra 
    Jedną z najczęstszych przyczyn łuszczenia jest po prostu przesuszenie skóry. Może być ono efektem warunków atmosferycznych (wiatr, mróz, klimatyzacja), niewystarczającego nawodnienia organizmu czy stosowania zbyt agresywnych kosmetyków do mycia i pielęgnacji.

  2. Reakcje alergiczne i podrażnienia
    Niektóre kosmetyki, detergenty, a nawet tkaniny mogą wywołać podrażnienia bądź reakcje alergiczne. Skóra w obronie przed drażniącymi czynnikami zaczyna się złuszczać.

  3. Choroby dermatologiczne
    Do nadmiernego łuszczenia się skóry mogą prowadzić m.in.:

    • Łuszczyca – charakteryzuje się m.in. tworzeniem się grubych, srebrzystych łusek, zwykle w okolicach łokci, kolan, owłosionej skóry głowy.

    • Egzema (atopowe zapalenie skóry) – często objawia się przesuszonymi, swędzącymi obszarami skóry, które mogą się łuszczyć i pękać.

    • Grzybica skóry – objawia się m.in. zaczerwienieniem i złuszczaniem skóry w zainfekowanych miejscach.
      Jeżeli podejrzewasz którekolwiek z tych schorzeń, warto zasięgnąć porady dermatologa.

  4. Czynniki środowiskowe
    Niekorzystne warunki, takie jak silne promieniowanie UV, duże wahania temperatur, niska wilgotność w pomieszczeniach lub częste przebywanie w klimatyzowanych pokojach, sprzyjają przesuszaniu i łuszczeniu się skóry.

  5. Niedobory witamin i minerałów
    Brak odpowiedniej ilości witamin A, C, E oraz kwasów tłuszczowych Omega-3 może prowadzić do osłabienia naturalnej bariery ochronnej skóry i zwiększenia jej podatności na przesuszenie.

Podsumowanie

Skóra łuszcząca to powszechny problem, który nierzadko wynika z nadmiernej suchości i nieodpowiedniej pielęgnacji. Przyczyną mogą być również choroby dermatologiczne czy niedobory żywieniowe. Aby zadbać o zdrowy wygląd i komfort skóry, warto postawić na regularne nawilżanie, delikatne złuszczanie, dobrą dietę oraz unikanie czynników, które mogą pogarszać stan cery i ciała. Pamiętajmy też, że w razie wątpliwości zawsze najlepiej zasięgnąć porady specjalisty – dermatologa czy kosmetologa – który pomoże zdiagnozować problem i zaproponuje właściwą terapię.

Potrzebujesz pomocy ze swoją skórą? Skontaktuj się ze mną! Przyjmuję w ŚremieŚrodzie WielkopolskiejPoznaniu oraz Skórzewie. Możesz się ze mną skontaktować poprzez formularz kontaktowy lub stronę Znany Lekarz!